A 2021-es Vo víre tanca – Táncforgatag
A Magyarországi Szlovákok Kulturális Intézete 2009-ben rendezte meg első alkalommal a „Vo víre tanca – Táncforgatag” Magyarországi Szlovák Hagyományőrző Csoportok és Táncegyüttesek Országos Minősítő Seregszemléjét. A találkozó azóta kétévente kerül megrendezésre. 2015-ben a seregszemlén már gyermek tánccsoportok és szóló táncosok is kérhettek minősítést. Tekintettel arra, hogy az utóbbi időkben az aktív táncosok száma néhány csoportban nagymértékben csökkent, lehetőséget biztosítunk a kislétszámú koreográfiák bemutatására is.
A pandémia következtében megváltozott helyzet arra kényszerít bennünket, hogy a szakmai segítségnyújtás új formáját alkalmazzuk. Idén lehetőséget biztosítunk a csoportok számára, hogy eltekintve a minősítéstől is kérhessék a szakemberek segítségét, produkciójukkal kapcsolatban kikérjék a véleményüket. Idén első alkalommal igyekszünk alkalmazkodni a jelentkezők igényeihez és két helyszínen folytatjuk le a minősítést, szakmai segítségnyújtást. Mindenkit arra biztatunk, hogy függetlenül a táncosok, ill. a csoport felkészültségi állapotától éljen a lehetőséggel és jelentkezzen a minősítőre!
Szlovák Regionális Kulturális Központok
Magyarországi Szlovákok Kulturális Intézete
Az Országos Szlovák Önkormányzat (OSZÖ) közösségi művelődési intézménye (korábban Szlovák Közművelődési Központ) tíz regionális központjával együttesen az OSZÖ Közgyűlése által elfogadott éves munkaterv és költségvetés alapján működik.
A szlovák regionális kulturális központok segítik az egyes művelődési közösségek, szakkörök (nyelvtanfolyam, bibliaóra, citeraszakkör, énekkar, táncegyüttes stb.) folyamatos működését oly módon, hogy számukra termet vagy/és szakembert biztosítanak. Szlovák szervezetekkel együttműködve rendezvényeket szerveznek, így pl. énekkari, táncegyüttesi, zenekari fellépést, szlovák nyelvű színházi előadást, gasztronómiai bemutatót, kézműves foglalkozást, tábort és szemináriumot, kiállítást és kiadványokat népszerűsítő bemutatókat.
A regionális központok a Magyarországi Szlovákok Napján megszerkesztik a gálaprogramot, biztosítják a fellépő csoportokat, gasztronómiai bemutatót és kézműves vásárt szerveznek, és a helyi közösséggel együttműködve alakítják ki a rendezvény közösségi színterét.
A Magyarországi Szlovákok Kulturális Intézete pályázati forrásokból országos rendezvényeket, felnőtt szakmai képzést, ifjúsági nyelvi és hagyományőrző tábort, néprajzi vándorkiállítást valósít meg, és megszervezi a magyarországi szlovák hagyományőrző együttesek és néptánccsoportok országos minősítő seregszemléjét (Vo víre tanca – Táncforgatag). A lehetőségekhez mérten hangzó anyagot és kiadványt szerkeszt és jelentet meg. 2012 óta támogatja a kevésbé tehetséges gyermekek nyelvi fejlesztését a Tanuljunk játszva projekt keretében.
A hazai szlovák tájházak vezetői számára szakmai napot szervez, országos konferencia formájában, továbbá segíti a néprajzi gyűjtemények népszerűsítését.
A Magyarországi Szlovákok Kulturális Intézete szorosan együttműködik az OSZÖ intézményeivel, elsősorban a Magyarországi Szlovákok Könyvtárával és Dokumentációs Központjával, valamint a Vertigo Szlovák Színházzal, segíti az Ozvena Szlovák Kórus és a Lipa Folklóregyesület működését, továbbá számos esetben társszervezője regionális kulturális rendezvényeknek.

Kiadványok

A Tápió-mente átmeneti területnek tekinthető a Duna- Tisza köze és az Északi-középhegység, illetve a Tisza síkja találkozásánál a fővárosi agglomeráció között. A 18. század folyamán az ország északi részéről érkező szlovákok Bénye, Sülysáp (Tápiósáp és Tápiósüly) településeken telepedtek le, illetve Káva és Tápiószentmárton településeken telepedtek le, illetve Káva és Tápiószentmárton településeken a maygarokkal együtt éltek (Fényes Elek, 1851).
A Pest megyei értéktárba felvették a Tápió-mente népdalait és népzenéjét. Az elmúlt 110 esztendő alatt 34 népdalgyűjtő 343 helyi adatközlő énekestől, zenésztől közel 1200 népdalt gyűjtött és gyakorlatilag az összes népdalstílust kimerítik. Egyes dalok szinte minden településen megtalálhatók, csak szöveg- vagy dallamváltozataikban térnek el kissé egymástól.
RENDEZVÉNYEK